play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Nadrealisticka podudarnost dva umjetnicka izraza

today19. Augusta 2011. 68

Background
share close
Sarajlija Erol Colakovic Sehic, danas 55 godisnjak i njegova mlada supruga Estelle, nedavno su u Dubrovniku predstavili knjigu “Dvojnost”. Pravnik koji je u Pragu diplomirao filmsku reziju na cuvenom FAMU, zavrsio je i zagrebacku Akademiju za Kazaliste, Film i TV. Bio je stipendista Jugoslavenskog fonda “Mosa Pijade” pa se usavrsavao na Kraljevskoj Umjetnickoj Akademiji Penewood Studio, BBC i Londonskom Festivalu Filma. Djeluje u bh Udruzenju Umjetnicke Fotografije/AUF/, Udruzenju Filmskih djelatnika BiH pa u Udruzenju Likovnih Umjetnika Primjenjene umjetnosti u BiH.Njegovi autorski prilozi, koje je sam snimao, bili su na programima sarajevske i beogradske tv. Suradjivao je i sa njemackim tv kanalima, finskim, spanjolskim, catalynskim ali i BBC-jem. Predavo je filmsku umjetnost u Barceloni : Centrima Calassans, ESCAC, CECC, te na ITES, poznatoj Skoli Slike i Zvuka. Osnivac je i tvoritelj projekta European Film Centera u Barceloni, u kojem je djelovao kao profesor, direktor i izvrsni producent. Posjeduje brojna medjunarodna i oblasna priznanja. Zadnja dva desetljeca je obitavao u Beogradu, Barceloni, Bruxellesu i rodnom gradu. Aktualno je nastanjen u Genève.
Colakoviceve fotografije, sasvim su se uklopile u visoko kvalitetnu poeziju Dare Sekulic, njezine daleko poznate i priznate knjizevne domete, uvijek suvremenih tematika. Najprije zenskog pitanja i njegovog medju drustvenog znacenja, seksualnosti, uvijek prisutnoj u normama ponasanja ali i osobnim iskustvima, ratnim prezivljavanjima, teskoj mladosti :”Siroce sam bila, sirotinja-svako je mene mogao kresati, zivotu pastorce, golotinja- u oko me gadjati, skresati”!
Dugogodisnja stanovnica BiH, rodjena 1930 godine u hrvatskom Kordunskom Ljeskovcu, umetnica je najprevodjenija bh pjesnikinja, sto je izdala 16 samostalnih zbirki poema. Ime Dare Sekulic je zabiljezeno u mnostvu antologija, svjetske poezije. Nadarenost i ljepota njezinog, savrsenog izraza, neovisnog i prozetog posebnom slobodom, sto jednovremeno stihu obezbjedjuje istaknutu prirodnost, privlaci ali i zacudjava. Njezine pjesme je citala mlada glumica, Nikolina Dominikovic.
 
Razumijevanje i harmonija
 
U knjizi su stihovi poredani u tri ili cetiri kitice, podvuceni upecatljivim slovima dok je Erol Colakovic Sehic savrseno na njih, nakalemio svoje snimke. Pokazao je ne samo cjelokupno razumijevanje stvaralastva velike pjesnikinje, nego njihovu nesvakidasnju bliskost, u razradjivanjima vlastitih umjetnosti. Zato je suradnja ne samo uspjesna, vec odise harmonijom.
Svestrani umjetnik je cijelo desetljece ostvarivao pokazano, u dubrovackim “Lazaretima”, gdje su se jako dopale fotografije svakidasnjice ali i aktova muze i supruge Estelle, ostvarenih u crno bijeloj tehnici, dok su poneki i u boji. Nazivi klisea tjeraju na razmisljanje, svjedoceci o otiscima proslosti : “Ratno cekanje Zore”, “Pred pocetak” ili “Detalji nevidljivog”. Erol Colakovic Sehic istice da “Dvojnost”, slijedi “dva neovisna ali uzastopna puta”. Dubrovcani su vidjeli i isjecke iz kratkog, dokumentarnog filma “Zena s krajolikom” II ili Car je gol”, kojim predstavlja portret 42 godisnjakinje iz BiH, sto nastoji prezivjeti u Njemackoj, nakon izbjeglistva. Iako joj je sve uzeto i unisteno, vraca se na rodnu grudu pa nastanjuje u svoju kucu, na granici Federacije i RS.Cineast je preko tragicnog i kompliciranog postojanja junakinje, pokazao drustvene nepravilnosti, poslijedice cijepanja ili svojatanja zemlje. Tako je djelu podario naglasenu umjetnicku vrijednost, sto znalacki ostaje u prepoznatljivim okvirima sedme umjetnosti. Jako promisljene i prostudirane  scenske djelatnosti Erola Colakovica Sehica, udaljene su od stvarnosti pa nadrealisticke, poput poezije velike pjesnikinje, odrzavaju “Dvojnost”, koja je i glavni sadrzaj knjige. Ujedno, djelo spaja sofisticiranu esteticnost, kao i dobro istaknutu drustvenu notu angazirane umjetnosti.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%