play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Novi trend prihvaćen i u BiH: Sve više roditelja želi sačuvati matične ćelije iz pupčane vrpce

today28. Augusta 2011. 4

Background
share close

Opravdana je zainteresovanost kod roditelja, jer se radi o najboljoj investiciji, kaže dr. Fatušić

Uzimanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta, pomoću kojih se može liječiti više od 70 vrsta najtežih bolesti, sve je češća pojava i zahtjev roditelja u BiH.

Ovaj proces u tuzlanskom UKC-u, na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, počeo se primjenjivati prije dvije godine.

Posebne metode

– U početku je to bilo sporadično, dok smo samo ove godine uzeli više od 70 uzoraka matičnih ćelija od novorođenih beba. Enorman je rast i opravdana zainteresovanost kod roditelja, jer se radi, praktično, o najboljoj investiciji. Ćelije koje se prilikom rođenja djeteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju pomoću specijalne kriometode, mogu se koristiti u liječenju više od 70 vrsta bolesti, među kojima su maligna oboljenja ćelija krvne loze, poremećaji krvi, metabolizma i imuniteta – kazao je Zlatan Fatušić, direktor tuzlanske Klinike za ginekologiju i akušerstvo.

Prema predviđanjima medicinskih eksperata, paleta liječenja mogućih bolesti godišnje će se u budućnosti širiti za čak deset njih. Matične ćelije svih beba izuzete do sada u tuzlanskom porodilištu, čuvaju se u banci “Cryo-Save – Family Plus”, s kojom UKC Tuzla ima dobru saradnju. Inače, ova belgijska banka čuva više od 180.000 pohranjenih uzoraka iz cijele Evrope.

Bez domaće banke

I uzorci uzeti od beba rođenih u Kantonu Sarajevo čuvaju se u banci “Cryo-Save”. Kako saznajemo, i u porodilištima KCUS-a i Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” sve je više zainteresiranih roditelja koji žele sačuvati matične ćelije iz pupčane vrpce.

Samo prošle godine sa “Cryo-Saveom” je više od 120 bračnih parova sklopilo ugovor o čuvanju matičnih ćelija svojih beba, koje su pohranjene u banci matičnih ćelija u Belgiji i Holandiji. Većina porodilišta u BiH sarađuje upravo s ovom firmom. Mada već odavno postoji ideja o formiranju banke matičnih ćelija i u našoj državi, od toga za sada nema još ništa.

Cijena oko 4.000 KM

Uzimanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce bezbolan je i jednostavan postupak, za koji su svi ljekari i medicinske sestre-tehničari u tuzlanskom porodilištu obučeni i spremni u svakom trenutku. No, problem predstavlja finansijski aspekt, jer za uzimanje matičnih ćelija potrebno je izdvojiti oko 4.000 KM.

– To je relativno skupa investicija, zbog čega je broj uzoraka ćelija izuzetih na našim klinikama znatno manji nego u razvijenijim zemljama Evrope. Ipak, pojedine banke izlaze ususret zainteresovanima i daju kredite sa znatno nižim kamatama – kaže dr. Fatušić.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%