U glavi umjetnickg direktora branda “Balenciaga”, Nicolasa Ghesquiere sve je zapocelo imageom zenskog kostima, koji je 1935 godine uradio Cristobal Balenciaga za Ravelov “Bolero”.Odmah, pred prvim modelima sto su se pojavili na podiju, sa volanima kao podignutim zahvaljujuci centrifugalnoj snazi, pomisli se na Spanjolsku. Hispanski korijeni osnivatelja marke daju ton kolekciji za slijedeci topli period, kao flamenco haljina nalik na cuveni original iz 1968. Ali mladi Francuz posjeduje neobicnu moc filtriranja uticaja, jer iako se cini da su mu tendencije folklorne, dodaje im uticaje antickog Rima. Zato kreator priznaje kako su modeli najculniji u njegovoj, 15 godisnjoj karijeri ostvarenoj u slavnoj kuci. Treba mu vjerovati jer je sve izlozeno pogledu : bokovi, noge cak i donji dio ledja…ali preko volana koji ih svaki cas prikrivaju i otkrivaju.
Tehnicki savrsen Ghesquiere je steznike ispunio plavim i teget nijansama, skrojivsi jednostavne oprave sa crnim vezom, oniricne, sto podjecaju na mit o Daphni koja se pretvara u lovor. Tweed sasvim lazan, docaran je zahvaljujuci kompresiranom vezu, a cipke iz luke Calais ostvarene po njegovom prijedlogu i nazvane “Flaque”/lokva/ su visebojne i stavljene na bijelu podlogu. Stilistu se dopada adaptirati inovacije u prihvatljiviju verziju. Najvaznije je da je umio sacuvati zenstvenost i elegantnu raskos odjece. Njegova moda izgleda prirodno, kao ocekivana, jednostavna i savrsena poput bijelog mantila bez rukava ili lezernih hlaca sto djeluju kao izradjene od konopca.
Cak se i ekscentricni Englez Gareth Pugh posvetio izradi volana. Nakon perlasto-sivih odsjaja, crveno pokazuje nadmoc kolekcijom sto se udaljila od koze, prihvativsi cipkanu verziju laser izrade. Sve je profinjenije, iznijansirano i upisuje se u domen istinske mode. Veliki volani postavljeni na ivicama rukava, materijal nasiven na kraj hlaca sto dodice zemlju izgledaju suvisni, ali Pugh nije zaboravio nekoliko jako “nosivih” modela, iako njegov podijum ne nalici drugima.
Marco Zanini, sto kreira za kucu “Rochas”, produzuje svoj jako uocljiv rad oko retro odjece. Izmedju siluete iz 50 godina proslog stoljeca cija su osnova poznate siroke suknje “new look” kojima je spustio pojas, ostvarivsi ih od bijelog brokata ili vlakana nazvanih “faille”u nocnim tonovima, pa nalice na salonske modele poznatog Spanjolca Courreges, koji jos uvijek zivi sakriven u pokrajini Bretagne i ocekuje smak svijeta. Zninijev “show” neprestalno oscilira izmedju sportweara koji nikako nije sportski i uticaja visoke mode. Kreator je pokazao neobicnu i posebnu kolekciju preciznog, mladenackog tonaliteta i privlacnih kontrasta.
Jako nadareni Olivier Rousteing, sto je aktualizira brand “Balmain”, pronalazi siluetu zadnjeg desetljeca 20 stoljeca. Poseban je printani all-over nalik na Versaceov, kojemu podaruje posebne nijanse stvarajuci zapanjujuce oprave. Sklon parodijama, sve je odredio milimetarski. Nadahnuo se kubanskom manjinom iz Miamija, pa njegov duh sto tezi pokazivanju i predstavljanju, dostize vrhunac, zahvaljujuci dopadljivom vezu. Ostvario je posebne graficke igre sa tkaninama kojima vlada tastost : cipkama i strassom sto pokazuju eksentricnost ali i visok nivo, krojackih sposobnost. Upotrebljava i kristale nalik na limun, ukoponirane sa metalnim dijelovima sto krase haljine i tunike, nadahnute-americkim nogometom! Ne ustrucava se izradjivati odjecu od sijena pa look nineties, postaje bioloski.

Felipe Oliviera Baptista odmah otkriva osobni stil. Kosulja sa “boxy” naramenicama, jako uskih rukava ulazi u hlace od satorskog platna. Sve je u plavim nijansama. Jako sleek silueta, strastveno obradjena i preokrenuta nekoliko puta. Setale su se manekenke i u malinastim kosuljama, kobiniranim suknjama od trendy pana. Ipak cijela kolekcija nalici prvobitnom izgledu, koji ga je uveo u visoko drustvo europskog fashiona : hip-hop uticaji su posvuda ali i motivi kamuflaze, nanovo uradjeni na nacin Keith Haring. Ne izostaju ni veliki metalni otvaraci sto strukturiraju naslaganu odjecu, nalik na pamucni kolaz , fetis materijal kuce “La Coste”, ciji je umjetnicki direktor, vec tri sezone. Jedino je litanija mini haljina, nacin “Ja Jane, Ti Tarzan”, ispod razine ostalih modnih zahvata.
Brand “Mugler” se predstavio na poznatom Trocaderu, u Gradu bastine i arhitekture u kojem je aktualni kreator Nicola Formichetti, pokazao catwalk od sirokih sunji-hlaca, skrojenih od smedje svile s egzoticnim “moodom”, zutog mini strecha i vinyl haljina. Stil osnivatelja se osjeti u pliseima plasticifiranim na bokovima, lakiranim kozama i uskim hlacama visokog pojasa. Nisu izostali ni plisei nalik na Alaine i vec slavnu siluetu od milana. Sve je koordinirano i sexy a talijanski kretor prvi put pokazuje liniju torbica, nadahnut prema osobnoj izjavi “40 godisnjim naslijedstvom Thierry Muglera i suvremenom vizijom Nicole Formichettija”.Modernitet nije, uvijek, tamo gdje se ocekuje.
Kod “Carvena”, Guillaume Henry, ne brine za godisnja doba. Tim bolje jer njegova jesenja paleta, tweed raphia, predivne cipke na organzi i glomazne cipele Roberta Clergerie, odgovaraju ljetu. Posebno u jako klimatiziranim gradovima.Izgled kolekcije nadahnut je slavnim putnicama XX stoljeca, slobodnim i kultiviranim : Giorgiom Engelhard ili Karen Blixen. Raskos je jedna od karakteristika pokazanog a svjezina printova Jouyevog platna nazvanog “Savana” krasi haljine sto posjeduju neobicnu valovitost zahvaljujuci malim velicinama i primjetljivim naramenicama. Hlace su siroke a suknje u corolle stilu.Plastroni su krojeni na Bekeleite nacin : nasiveni na kosulje, sa brojnim dugmicima. Ove sezone je, ocito, kako je djevojka “Carven” postala zena.
Nebrojeni metri crnog muslina izlazili su iz rukava, ledja i prednjih dijelova zena izaslih iz mitologije Anne Demeulemeester. Iako nije istinska garderoba, smotra odrzana u Manastiru Cordelierki, bila je posebna, lijepa i radikalna. Tonovi zelene, boje sljeza, perli, su osvjezenje nakon crne i odusevljavali su zagasitim i satenskim nijansama na dugim togama, stegnutim u pojasu kvalitetnom kozom i drugim materijama. Pokazani su i kostimi od tekstuirane svile i jakne srebrenih nijansi, sto su cinile zanimljivijim cijeli fashion show.
Kreator marke “Guy Laroche”, Marcel Marongiu, posjeduje posebnu nadarenost za novo predstavljanje naslijedstva branda, zahvaljujuci svijetlim ogrtacima sa dva lica, ostvarenim od krepa ili dugim kosuljama vrtoglavih otvora. Uprkos prelijepim adaptacijama davnih, modnih hitova sa trakama, geometrijskim printovima i ostalih vec vidjenih stilova, elegantnih i atraktivnih, ne primjecuje se ambiciozan smijer buducnosti labela.