play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Rad Specijalnog tužilaštva RS pod lupom novinara: Tužioci usitnjavaju krupni kriminal

today18. Septembra 2011. 8

Background
share close

Za privredni kriminal do sada je procesuirano 59 osoba, od čega je njih 39 osuđeno na ukupno 25 godina zatvora

Iako je osnovano da procesuira najteže slučajeve privrednog kriminala za koje slijedi kazna od minimalno pet godina zatvora, Specijalno tužilaštvo RS ne uspijeva dokazati takve optužbe. Sudovi funkcionere oslobađaju odgovornosti ili ih osuđuju na zatvorske kazne od tri mjeseca do dvije godine.

Najava obračuna

Kada su entitetske vlasti u Banjoj Luci prije pet godina najavile da će se obračunati s krupnim kriminalom, njihovo novo oružje bilo je Specijalno tužilaštvo Republike Srpske. Tadašnji premijer RS Milorad Dodik kazao je da će ovo tužilaštvo pojačati kapacitete pravosuđa u borbi protiv najtežih krivičnih djela.

Međutim, analiza Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva pokazala je da optužnice protiv funkcionera padaju ili ih sud osuđuje na male kazne. U presudama se navodi da su činjenice optužbe nejasno opisane, dokazi nedovoljno analizirani, a u jednom slučaju je ovo tužilaštvo kritizirano zbog izostavljanja dokaza koji idu u prilog optuženima.

Specijalno tužilaštvo je formirano da procesuira organizirani kriminal i najteže oblike privrednog kriminala. Čine ga tim od sedam tužilaca i glavni specijalni tužilac. Prema riječima Džerarda Selmana, ministra pravde RS, na raspolaganju su im najbolji policijski istražitelji. Svoje predmete procesuira pred Posebnim odjeljenjem Okružnog suda u Banjoj Luci, a u žalbenom postupku pred Vrhovnim sudom RS.

Brojevi sve govore

Za privredni kriminal do sada je procesuirano 59 osoba, od čega je njih 39 osuđeno na ukupno 25 godina zatvora. Šest je dobilo uvjetnu kaznu, dok ih je 14 oslobođeno. Mada bi ovo tužilaštvo trebalo procesuirati djela koja nose kaznu od najmanje pet godina zatvora, dvije trećine osuđenih dobilo je između tri i šest mjeseci, dok je najveća izrečena kazna dvije godine.

Želimir Lepir, predsjednik Posebnog odjeljenja za organizirani i najteže oblike privrednog kriminala, kaže da tužioci u početku terete optužene za teža krivična djela, da bi kasnije, tokom sudskih procesa, morali mijenjati optužnicu, zbog čega se i izriču male kazne.

Istovremeno, u predmetima organiziranog kriminala, najčešće za trgovinu drogom i oružane pljačke, osuđeno je 67 osoba na ukupno 290 godina zatvora. Skoro polovina osuđenih je dobila kaznu od pet i više godina. Najviša izrečena kazna je 27 godina zatvora. 
Građani vrlo malo znaju o ovom tužilaštvu, a oni koji su upoznati s njegovim radom uglavnom su nezadovoljni rezultatima, pokazalo je istraživanje koje je agencija Prism Resarch obavila u martu za potrebe CIN-a, na uzorku od 500 ispitanika iz cijele zemlje. Istraživanje je, uz ostalo, pokazalo da gotovo duplo više ispitanika iz RS smatra da je Tužilaštvo BiH učinkovitije od Specijalnog tužilaštva RS u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Očekivali Eliota Nesa

Slobodana Popovića, poslanika SDP-a u NSRS, Specijalno tužilaštvo je asociralo na tim Eliota Nesa Nesalomivog (Ness), specijalnog tužioca koji se početkom prošlog stoljeća borio protiv mafije u Americi. Danas kaže da su bili u pravu oni koji su sumnjali da će Specijalno tužilaštvo RS služiti u borbi protiv kriminala.

– Oni su formirani samo zato da se napravi jedna javna prezentacija, kao da se nešto dešava, a ustvari se ništa nije dešavalo – dodaje Popović.

Hoće li položiti ispit na slučaju “Dodik”

Najveći ispit za ovo tužilaštvo tek slijedi. Naime, Tužilaštvo BiH mu je u junu ove godine proslijedilo dio krivičnog predmeta protiv bivšeg premijera RS Milorada Dodika, šest ministara u tadašnjem sazivu Vlade RS, isto toliko visokih funkcionera i rukovodilaca javnih institucija te Slobodana i Slavice Stanković, vlasnika i direktora kompanije “Integral” iz Laktaša. Prema izvještaju Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz  februara 2009. godine, oni su osumnjičeni za organizirani kriminal, zloupotrebu položaja, pranje novca i utaju poreza. SIPA je, između ostalog, navela da je zakon prekršen pri izgradnji zgrada Vlade i Radio-televizije RS u Banjoj Luci te dionice autoputa Bosanska Gradiška – Banja Luka, pri čemu je budžet RS oštećen za oko 115 miliona KM.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%