Nakon što su mjerne stanice u Slavonskom Brodu evidentirale višestruko prekoračenje vrijednosti štetnih tvari u zraku, stanovnici ovoga grada održali su veliki protest u centru grada. Podržao ih je i gradonačelnik Slavonskog Broda Miro Duspara.
– Ta rafinerija je odslužila svoje i bez jednog velikog ulaganja ona ne može raditi. Ona je opasna po život građana i Slavonskog i Bosanskog Broda – naglasio je Duspara.
Dok mjerne stanice bilježe prisustvo sumporovodika, čija koncentracija u zraku zna biti i šest puta veća od dozvoljene, opasnost predstavlja i koncentracija benzena koja ne bi smjela biti viša od pet mikrograma po kvadratnom metru. Proteklih dana dostizala je i 20 mikrograma. O ulaganjima u postrojenja za zaštitu životne sredine ovih su se dana u Rafineriji raspitivali iz Vlade Republike Hrvatske.
– Jedini način je da se Rafinerija modernizira, a to znači ogromna sredstva. Dobio sam uvjeravanja da se krenulo s ulaganjima – kaže Mihael Zmajlović, hrvatski ministar zaštite okoliša i prirode.
Iz “Optima grupe”, u čijem sastavu je i bosanskobrodska rafinerija, odbacuju mogućnosti enormnih zagađenja zraka jer, kako ističu, posjeduju najnovija postrojenja za eliminaciju navedenih štetnih tvari.
– Do sada je investirano 120 miliona eura. Prvenstveno u postrojenja koja su vezana s ekološkom komponentom. Imamo postrojenje za odsumporavanje koje sprečava odlazak sumpora u vazduh, kao i najsavremeniju opremu koja onemogućava prisustvo benzena u zraku – tvrdi Rade Vidaković, načelnik Odjeljenja za marketing u “Optima grupi”, dodajući da će se u naredne dvije godine u modernizaciju postrojenja uložiti još 500 miliona eura.
Inspekcijska kontrola
U Upravi za inspekcijske poslove RS ističu da su dosadašnja mjerenja bila u granicama zakona.
– S obzirom na informacije koje su se pojavile u javnosti ovih dana, inspektori će u narednim danima izvršiti novu kontrolu kako bi provjerili da eventualno nije došlo do nekih odstupanja – kazala nam je Dušanka Makivić, portparol Uprave za inspekcijske poslove RS.