Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
BiH su imale dogovorene narudžbe u visini od 120.222.000 KM i izvršene radove od 34.061.000 KM
Pad režima Muamera Gadafija u Libiji izazvao je sunovrat kapitalnih investicija BiH u inostranstvu koje su s obećavajućih 187 miliona maraka iz 2010. godine, na kraju drugog tromesečja 2011. pale na mizernih 30 miliona!
Naime, prema zvaničnim podacima Agencije za statistiku BiH, koja je za prvu polovinu ove godine izradila detaljnu analizu investicija domaćih građevinskih firmi u inostranstvu, na kraju drugog kvartala 2011. radovi iz oblasti građevinarstva manji su za čak 94,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, prenosi portal “Indikator.ba”.
U redovnom polugodišnjem izvještaju Agencije za statistiku, takođe, se navodi da su poslovi i zarada bh. građevinaca u Libiji, koja je prije izbijanja građanskog rata predstavljala najpouzdanijeg inostranog partnera ovdašnjim firmama, u ovoj godini ravni nuli.
“Vrijednost novih građevinskih narudžbi koje su preduzeća iz BiH u prvih šest meseci 2011. dogovorile u inostranstvu iznosi 9.022.000 KM, dok je vrijednost izvršenih radova u istom periodu 21.263.000 maraka. Poređenja radi, za prva tri kvartala 2010. vrijednost novih narudžbi iznosila je 134.528.000 KM, vrijednost izvršenih radova 52.185.000 maraka, a od te sume samo u Libiji firme iz BiH su imale dogovorene nove narudžbe u visini od 120.222.000 maraka i izvršene radove u vrijednosti od 34.061.000 KM”, navode u Agenciji za statistiku BiH.
Koliku je važnost Gadafijeva Libija imala u izvoznim aktivnostima domaćih građevinaca potvrđuju i podaci prema kojima je u toku 2010. vrijednost građevinskih poslova koje su bh. preduzeća ostvarivala u inostranstvu za čak 174,5 odsto bila veća u odnosu na 2009. godinu, i to prvenstveno zahvaljujući aranžmanima koji su bili realizovani u Libiji.
“Jasno je da je zbog rata koji je pogodio Libiju ukupna vrijednost izvršenih i naručenih radova naših preduzeća ove godine manja za 94,6 odsto. Postoji realna opasnost da će ovi pokazatelji do kraja 2011. biti još gori”, upozoravaju iz Agencije za statistiku BiH.
Iz Spoljnotrgovinske komore BiH za “Press RS” kažu da se bez obzira na brzinu uspostavljanja dobrih diplomatskih odnosa BiH s novim vlastima u Tripoliju do kraja 2011. ne očekuje poboljšanje lošeg poslovnog ambijenta u toj državi.
“Neizvjesnost u pogledu spremnosti tamošnjih partnera za skori povratak preduzeća iz BiH postojaće sve dok se politička situacija u Libiji ne stabilizuje. Tamošnji rat došao je u najnepovoljnijem trenutku po naše građevinske firme koje su posljednjih godina u Libiji uspostavile značajne poslovne kontakte”, kaže Džemal Kalajdžisalihović, sekretar Asocijacije građevinarstva pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
“Kao firma koja je radila radove iz oblasti telekomunikacija, kablovske mreže i u građevinarstvu, došli smo u situaciju da smo ostali bez ugovorenih poslova. Stanje je teško, ali idemo dalje”, izjavio je za “Indikator.ba” Radislav Babić, direktor „Hidrokopa”.
S druge strane, iz gračaničke Širbegović grupe, jedne od najvećih bh. građevinskih kompanija koja je u Libiji prije izbijanja građanskog rata imala započete poslove vrijedne više od 150 miliona maraka, ne kriju da jedinu nadu za spas od potpune propasti uloženog kapitala vide u uspostavljanju prijateljskih veza između BiH i novih libijskih vlasti.
“Naša kompanija ima ugovorene poslove u Libiji vrijedne više od 75 miliona eura! Radi se o izgradnji 10 sportskih dvorana, 500 apartmana, ali i mnogih drugih vrijednih projekata koji su tamo građeni pod pokroviteljstvom Širbegović grupe. Nadam se da će naše nadležne institucije što skorije uspostaviti blisku saradnju s novim vlastima u Tripoliju kako bi mogli da nastavimo sa započetim poslovima. Vjerujem da će i međunarodna zajednica u kratkom roku odmrznuti sva finansijska sredstva koja je Gadafijeva Libija imala u svjetskim bankama kako bi već dogovorene investicije mogle da se realizuju”, kaže Faruk Širbegović, predsjednik Širbegović grupe.
Written by: hazmirmanija