Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Oni koji se u Republici Srpskoj žele razvesti, a ne pripadaju kategoriji teške sirotinje koja nigdje ne radi i nema nikakva primanja, moraju za taj “luksuz” platiti najmanje 1.200 maraka. Od tog iznosa samo za sudsku taksu na tužbu i presudu izdvajaju nemalih 400 maraka, a ostalo ode u džepove advokata.
Ročište i presuda
Samo pisanje tužbe, prema zakonskoj regulativi u Republici Srpskoj, iznosi 240 KM. Toliko košta i izlazak advokata na prvo ročište i izricanje presude. Ako ostane na tome, na ukupno 720 KM dodaje se i 17 posto PDV-a.
Samo izuzeci, oni baš praznih novčanika, uz potvrdu s biroa rada da su nezaposleni, ne plaćaju skupe takse. No, zato plaćaju zahtjev za razvod braka. Umjesto advokata, sirotinja može izabrati i jeftiniju varijantu, naprimjer lokalne kancelarije pravne pomoći u kojoj sastavljanje tužbe za razvod košta šest puta manje od one koju sroči neki od skupih advokata.
Pravna pomoć
Plavšić-Stojanović: Tužbe nisu besplatne (Foto: D. Stojnić)
– Kod razvoda braka tužbe nisu besplatne, osim za penzionere s najnižim penzijama, koje iznose od 160 do 230 maraka, i za invalidne osobe. Prije četiri godine jednu takvu tužbu podnio je tada 85-godišnji penzioner. Bio je ljut, jer se baba odselila i nije ga htjela više slušati – rekla nam je Dragica Plavšić- Stojanović, stručna saradnica u Uredu za pružanje pravne pomoći u Prijedoru.
Da sve bude zanimljivije, broj razvoda se iz godine u godinu, kako saznajemo od Branke Zdjelar, referentice za postupke mirenja i brakorazvode u Centru za socijalni rad u Prijedoru, povećava.
Samo u prošloj godini u Centru je registrirano 80 postupaka mirenja koji prethode razvodu.
Written by: hazmirmanija