Predivna oda djetinjstvu sto polako ali sigurno prolazi, britansko ostvarenje “Broken”, prva filmska realizacija cuvenog teatarskog i opernog redatelja Rufusa Norrisa, otvorila je “Nedjelju medjunarodne kritike”, na zadnjem 65 izdanju Festivala u Cannesu. Na europskim ekranima od polovice proslog mjeseca, djelo je privuklo svjetske ljubitelje sedme umjetnosti. Pored magistralnog Tima Rotha, sto se bezbrizno seta Parizom u ove suncane dane i odgovara na ime Smith jer je-njegovo, gledatelje je zadivila glavna protagonistkinja, neodoljiva i nepredvidljiva djevojcica Eloise Laurence ali i Sarajka Zana Marjanovic, u ulozi poljske “baby sitter”, zabavne Katye, cije ljubavne probleme rjesava cijelo susjedstvo. Lijepa glumica nije oklijevala biti manje privlacna da bi tumacila 35 godisnjakinju, kojoj je glavni cilj da se uda i ima djecu. U sentimentalnoj vezi sa seoskim uciteljem, kojeg tumaci privlacni irski umjetnik svjetske razine, nadareni Cillian Murphy, predivnog svijetlog pogleda, Katya razumijeva da je bolje i sigurnije zavesti advokata kojeg glumi Roth, u cijoj kuci se vec i nalazi jer se brine o njegovoj kcerki i sinu.
Jos jednom je ocito kako nadarenost uspjesne gospodjice Marjanovic nije zanemarljiva te ce zahvaljujuci njoj ali i drugim, osobnim kvalitetima ostvariti svjetsku karijeru. Ne skriva slavenski naglasak koji joj ne smeta izrazavati se na izvrsnom engleskom, pa pokazati paletu osjecaja kao i dobro prostudiranu mimu, pokrete i gestikulaciju sto je cini dirljivom i zanimljivom. Evoluira u cudnoj okolici, gdje susjed Oswald provodi zakon jacega, frustriran sto ga je supruga ostavila sa tri zenske naslijednice, napasne i divlje poput oca. Jedna od njih optuzuje mentalno zaostalog susjeda, trece obitelji za fizicki napad, sto pruzrokuje zapetljanu ali zivotnu dramu.
Medjutim, redatelj Norris je umio prikazati zadnje teskoce djetinjstva na prefinjen i prihvatljiv nacin, daleko od nasilja i bilo kakve sirovosti. Sublimirao je svakidasnjicu engleske provincije, umijesno se oslanjajuci na poetiku postojanja.
Scenario za ovu adaptaciju istoimenog romana Daniela Claya je napisao Mark O’ Rowe, scenarist planetarno poznatog filma “Boy A”.